Широкоъгълна намеса
Изборът на фокусно разстояние е едно от онези неща, които зависят не само от обекта на снимане и ситуацията, но и от вашите лични предпочитания и начин на работа. За да се запознаем най-напред с практическата страна на въпроса, ще кажа, че има голяма разлика между един спортен фотограф например, който снима на футболния терен и един уличен фотограф, който снима в постоянно променяща се и непредвидима среда.
Може да нямате никаква възможност за избор на фокусно разстояние, а може и да е напълно произволно.
Когато имате избор, стиловете произлизащи от различните фокусни разстояния се разделят на два основни: широк ъгъл и телефото. Има и още един лагер около стандарта – стилът на онези фотографи, които или предпочитат „чистотата” на нормалната оптика или не се интересуват от крайностите. Дори и при широкоъгълните и телефото лагерите съществуват подгрупи – от крайни до умерени.
Има няколко начина, по които се възприема широкоъгълната оптика – от чисто практичното удобство, което тя ни осигурява, до по-неопределеното, но много важно усещане, което тя придава на едно изображение. На практика, широкоъгълният обектив е избор, ако търсим субективно въвличане в картината, каращо наблюдателя да усети ситуацията тук и сега. Използвайте го отблизо в тълпи и ще въведете зрителя директно в центъра на събитието.
1. Снимка с широкоъгълен обектив (18 mm) на рибар, който използва корморани за улов на риба, с един от неговите ловци. Тук е обърнато отношението на размерите и кадъра въздейства силно поради факта, че никой не очаква да бъде толкова близо до подобна птица. Силната следобедна светлина дава чудесни очертания при добра дълбочина на рязкост с бленда f/11.
2 Разходката из пазар в Бирма с фотоапарат на нивото на очите и 20-милиметров обектив дава много субективно усещане за кадъра, което се подсилва от мъж, носещ риба, който преминава само на няколко педи разстояние от мен.
Можете да прочетете повече за книгата "101 Полезни съвета" тук.